Йога табір

+38(096)803-47-70

Здоров’я за Аюрведою.Роль очищення тіла і розуму.

Доповідь на фестивалі Yoga Expo, Київ, 26.11.2017. Жанна Потапова.

Я вдячна Творцю  за те, що  освітив промінням Ведичного знання  мій розум і зігрів душу. Знання, що несуть великі Гуруджі Шріла Прабхупада, Б.К.С.Айєнгар,  Бгакті Віг’яна Госвамі Махарадж, Шрі Свамі Шивананда, і сучасний дослідник Вед і духовна особа, Шрі Харі Дас,  є  основою філософії Йога табору “Прана”. Сахаджі Дгауті Крійя – система очищення тіла за Шрі Свамі Шиванандою, є практичною частиною програми нашого Йога табору. Матеріали   книг і лекцій  цих авторів  я використала в сьогодняшній доповіді.

  1. ЗДОРОВ’Я. ТРИ ВИДИ ТЕРАПІЇ.

Як  трактує термін “Здоров’я” Аюрведа, наука про життя? Яке його повне значення? Згідно Йоги і Аюрведи “Здоров’я” – це не лише відсутність  в тілі хвороб. Здоровою, згідно Вед, вважають людину,  яка  досягла самореалізації і самоусвідомлення, внутрішнього щастя і гармонії. На санскриті термін  “здоров’я” звучить Свастга – “сва” означає “я”, “сам”, “стга” – визначений. Тобто, людина, яка ствердилася сама в собі. На відміну від сучасного матеріалістичного тлумачення “здорового організму”, що зфокусоване лише на стані фізичного тіла, Ведичне знання піклується про стан трьох планів: духовного, ментального, фізичного. І застосовує три види терапії: духовну, ментальну, тілесну.  Господь сказав: “Я знаю тіло твоє і присутній в ньому”. Жива, життєдайна складова людини – це її душа. Надважливою і основною є духовна терапія – усвідомлення себе живою невмирущою часткою Бога, душею, а не грубим фізичним тілом. Аюрведа твердить: “Хвороба – це відображення способу життя і думок людини”. Аюрведа запобігає хворобам ще перед тим, як вони проростуть  в тілі фізичному. Вона вчить, що усі недуги коріняться в розумі людини, в тому числі кармічні, хронічні, спадкові. І дає чіткі засоби викорінення цих недуг, на відміну від сучасної алопатичної медицини, яка займається лиш усуненням симптомів хвороб, вже проявлених в тілі грубому, на фізичному рівні. Веди говорять: гординя, жадоба, заздрість, гнів, хтивість – недоліки і стани розуму, риси характеру, які призводять до хвороб. Лише свідоме викорінення цих вад розуму може зцілити її від недуг і повернути стійке здоров’я. Аюрведа – медицина для людей, які шукають вищий вимір життя, кого не задовільняє матеріалістичний підхід до життя і здоров’я. Це наука, що має свою філософію і духовний характер. “Неможливо подолати проблему, знаходячись на тому ж самому рівні свідомості, на якому проблему було сворено”.  Що стосується тілесної терапії,  найбільш ефективною практикою  роботи з тілом фізичним вважається йога: асани, пранаями, крійї, очисні методи йога-терапії. Три види терапії взаємопов’язані  і  не дають повного ефекту  відокремлено.

2.”ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я”  чи  ПРОФІЛАКТИКА?

Алопатичним методом лікування є усунення симптомів хвороби, проявленої в тілі фізичному. При чому хвороба вкорінюється або виникає рецидив. Людина потрапляє в коло залежності від лікаря і фармацевта, і покладає обов’язки  і відповідальність за власне одужання на ці сторонні фактори. Цей метод домінує в сучасній медицині,  що призводить до щорічного зростання показнику захворюваності і смертністі в світі, при чому в розвинутих країнах, не зважаючи на високі новітні медичні технології і фармцевтичні “винаходи”.  Найкращі показники по рівню здоров’я і тривалості життя сьогодні отримують країни, уряд яких закладає бюджет профілактики і терапії, тобто, попередження хвороб, а не в  так звану “охорону здоров’я”, на суто медичні витрати. Для порівняння: США займає перше місце в світі по видаткам на медицину, і лише 17-те по середній тривалості життя. Натомість Японія і Швеція займають 1-2 місця по тривалості життя і найбільше за інші країни витрачають коштів на профілактику здоров’я, хоча в середньому на 75% менше витрачають саме на медицину. Ця статистика є підтвердженням Ведичних знань про здоров’я, Аюрведа є на 99% профілактикою і лише на 1% – хірургією. Нажаль, сучасний лікар не надає пацієнту чітких рекомендацій по запобіганню недуг. Аюрведа, навпаки,  володіє  знанням і  вчить усім можливим ефективним засобам запобігання хвороб, не відкидаючи, натомість, досягнення сучасної медицини, розглядаючи їх, скоріш, як метод “швидкої невідкладної допомоги”.

3.СПРАВЖНІЙ ЗДОРОВИЙ РАЦІОН ХАРЧУВАННЯ

Здорове харчування є атрибутом і основою здоров’я, тілесного, ментального, духовного. Тому воно є вегетаріанським. Адже, кожен продукт, який ми використовуємо в їжу, має окрім хімічних характеристик, в першу чергу властивості енергетичні: і впливає окрім грубої, фізичної оболонки, на тонку, ментальну, на стан розуму  і свідомості. Тому плоть живих, втілених істот є неприйнятною і згубною для нашого організму. Вегетаріанська саттвічна кухня є найкращою для людини,  несе енергію тілу і спокій розуму. Б.К.С.Айєнгар говорить: « не кожен вегетаріанець є йогом. Але кожен, хто став на шлях Йоги, на певному ступені практики має прийти до вегетаріанства». Вегетаріанство не є дієтою, це – стан свідомості і дотримання принципу Агімса.Жодна людина не в праві віднімати життя втілених істот і їсти їхню плоть.Таку ставлення, порушення законів Всесвіту, несе кармічні реакції і хвороби. Про значення саттвічного здорового харчування наголошують класики і першоджерела йоги. Шрі Свамі Шивананда: «Навіть не практикуючи асани, людина здатна бути здоровою лише завдяки збалансованій саттвічній дієті. І, навпаки, людина, що практикує йогу і не дотримується вірної дієти, перетворює чудодійні йогівські техніки на систему самознищення».

4.МІКРОКОСМ ЛЮДСЬКОГО ТІЛА. РОЛЬ ОЧИЩЕННЯ

Аюрведа і Йога розглядають організм людини, як Мікрокосм – одиницю, складову і віддзеркалення Макрокосму. Це самодостатня частка цілого, здатна до самовідновлення система, що складається з тих самих елементів, що і весь безмежний проявлений Всесвіт.  Три основних елементи і їх взаємодія утворюють фізичне тіло і забезпечують життєдіяльність організму: Повітря – Вайю( Вата), Вогонь – Агні (Пітта), Вода – Джала(Капха).Баланс цих трьох стихій (дош) в тілі є здоров’ям. Порушення їх балансу призводить до хвороб. Врівноважити домінуючу дошу(недолік, ознаку)  в тілі можливо дотриманням відповідного раціону харчування, рухового режиму, систематичного очищення.

Серед інших засобів Аюрведа і Йогатерапія визначну роль приділяють ОЧИЩЕННЮ тіла. Аюрведа твердить: «Ми є тим, що ми здатні перетравити» Усе, що не здолав наш тілесний вогонь, відкладається шлаками в кишечнику або перетворюється на отруйну  рідину – аму (що є антиподом оджасу – імунітету),  яка розноситься кровотоком по тілу і викликає хвороби в найбільш уразливих органах. Першим кроком в подоланні недуг і усуненні причин хронічних хвороб є детоксикація і очищення кишечника. За Йогою 80% усіх відомих хвороб виникають через зашлакованість, забруднення кишечника.  Сучасні прогресивні дослідники проблем здоров’я визначають роль здорового кишечника наступними цифрами: Королевська Академія Здоров’я Великої Британії стверджує, що 95% усіх хвороб сучасного людства прямо чи опосередковано виникають через забруднення товстого кишечника. Професор Уголєв визначив кишечник, як самостійну систему, що відповідає за резистентність організму, назвав людину «плоДоядною істотою», дослідив роль симбіотичної і патогенної мікрофлори. Бернард Дженсен, Поль Брег, Нєумивакін, Малахов  наголошують на ролі очищення кишечнику в досягненні стійкого здоров’я.

Існують відомі системи очищення тіла: Панча карма, Пракшалана, Шатакарм, інші.  Деякі з них  занадто агресивні, деякі можуть проводитись лише в умовах клініки. Мене вразила ефективністю і доступністю методика видатного йога-терапевта Шрі Свамі Шивананди, яка зветься Сахаджі Дгауті Крійя, що в перекладі звучить: полегшена методика очищення стихіями: Водою, Повітрям, Внутрішнім вогнем і Сонячним світлом. Крім власне очисної процедури –  прийому натще очисного розчину, в її склад входять асани, пранаями, крійї, дієта. Її варто виконувати усім, хто прагне бути здоровим, з періодичністю щонайменше раз на пів-року. В разі, якщо хвороба є проявленою в тілі, слід виконувати очищення частіше, принаймні раз на три місяці. Отже, система в першу чергу спрямована на чистку кишечника, при чому усіх його відділів, а також усього травного тракту. Здоровий кишечник є запорукою чистого кровотоку. Через поширене сьогодні  ЗАКИСЛЕННЯ  КРОВІ ( як результат нездорового  харчування) організм замість очищення і живлення – основних функцій кровообігу – отримує аутоінтоксикацію забрудненою кров’ю. Очищений здоровий кишечник відновлює  кислотно-лужний баланс крові,  яка в свою чергу,  набуває якостей саттви, стає здоровою.

5.САХАДЖІ ДГАУТІ КРІЙЯ

Система очищення стихіями складається з:

1) Сахаджі Басті крійя – прийом натще розчину 1,5 літра теплої питної води з морською сіллю і соком лимону;

2) Виконання послідовності асан

3) Дефекація

4)Омовіння

5)Пранаяма, Крійя.

6)Вечірня практика Йоги: асани і пранаями.

7)Дотримання вегетаріанського раціону

В умовах Йогатабору ми застосовуємо практику Сахаджі Дгауті Крійї, як тілесну терапію. До складу духовної і ментальної терапії  відносимо слухання  і обговорення лекцій з Ведичного знання про здоров’я з Шрі Харі Дасом. Почитання Прасаду. Слухання і спів мантр. Медитацію.

Хочу з вами
Instagram