Йога табір

+38(096)803-47-70

Як здоров’я кишечника впливає на весь організм?

Що є спільною першопричиною  розладів  більшості систем: сечо-статевої, репродуктивної, видільної, травної, гормональної, кровотворчої, нервової ? Яким шляхом ці розлади переростають у серьйозні, часом – хронічні недуги? Якщо ви готові до істинного знання і визнаєте хибність методу “боротьби з симптомами”, дізнайтеся  про роль здорового кишечника – “кореня організму”, як зве його Аюрведа. Про це навряд чи вам розкаже ваш лікар.

Публікую статтю авторитетного практика, доктора-аюрведа, Юрія Авраменко, нашого співвітчизника, який своєю самовідданою працею повертає здоров’я багатьом людям. Його знання і досвід – неоціненні. Читайте і дотримуйтесь рекомендацій. Будьте здорові!
“Вітаю, дорогі друзі!
Сьогодні я хочу торкнутися дуже делікатної і поширеної проблеми величезної кількості людей не лише в Україні, а й в усьому світі. Поговоримо про запори. І взагалі, про важливість здорового функціонування кишечника. Почнемо.
ЗАПОР
У своїй практиці я стикаюся з проблемами роботи кишечника у моїх пацієнтів абсолютно щодня. Більш того, можу сказати, що цей дисбаланс виявляється у 6-7 пацієнтів з 10. Для більшості з них запор – це те, що жахливо порушує їхнє життя, для інших – це заважає їх життю, але вони не надають цьому значення. А деякі з пацієнтів тільки на консультації дізнаються про свою проблему. Ви запитаєте як це може бути? Відповім, але все по порядку. Сучасна медицина завжди мало приділяла увагу здоров’ю кишечника. Таке ставлення закладається ще з лави медичного навчального закладу. Один з викладачів анатомії прорік сакраментальну фразу: «Кишечник – це мішок для лайна, іншого призначення у нього немає, а по тому особливо напружуватися не варто!» І найцікавіше, що тоді це сприймалося нормально. Та й зараз не багато лікарів розуміють всю важливість роботи кишечника. Навряд чи невролог або кардіолог, займаючись лікуванням «своїх» хвороб, буде уточнювати цей делікатний момент. А якщо пацієнт і повідомить їм про це, то почує у відповідь: «Причому тут ваш запор до мого серця або нервової системи. Ідіть до гастроентеролога або проктолога! » Іншими словами, ця додаткова інформація не дає їм в руки розуміння природи дисбалансу, з яким до них звернувся пацієнт.
Що ж говорить про це аюрведа? Нагадаю деякі важливі моменти. Перше: три фундаментальних закони природи – вата, пітта і капха – в нашій фізіології вони називаються дошами, мають абсолютно конкретну анатомічну локалізацію. Друге: вата є «королевою» серед них. Це головний закон, баланс якого призводить до балансу і пітти і капхи. І далі. Вата розташована внизу нашої фізіології. Все що нижче пупка – це будинок вати. Головним будинком вати вважається товстий кишечник, а також сечовий міхур, матка і яєчники у жінок, простата у чоловіків, а також зовнішні статеві органи. Тепер третій важливий момент. Кожна доша має п’ять підрозділів (субдош). Одна з субдош вати – апана вата – розташована в головному домі (локалізації) вати, саме в кишечнику і тазових органах. Її головна функція – це виведення вати вниз. Це означає, що апана вата керує і контролює функціями органів виділення. Це дефекація, виведення кишкових газів, сечовипускання, виведення менструальної крові, сім’явиверження, а також родова діяльність і виведення плода з тіла матері. Вже навіть це знання дозволяє зрозуміти важливість роботи кишечника, як головного дому вати.

Аюрведа стверджує: все, що з’їла людина протягом дня, наступного дня вона повинна або засвоїти, або вивести. Засвоїти все людина не може. Практично вся їжа містить елементи, які травний вогонь не переварює, наприклад, клітковину. Звідси простий висновок: щоденне спорожнення кишечника – обов’язкова умова, що характеризує функціональне здоров’я кишечника. Ідеально якщо стілець одномоментний, вільний, легкий, що дає відчуття повного звільнення. Ідеальний час випорожнення – ранні ранкові години, близько 6.00. Перша ранкова активність людини як раз і повинна бути спрямована на спорожнення кишечника. Тим більше, що виводять органи найбільш активні з 4.00 до 6.00. Сама природа підтримує природне очищення. Немає потреби носити відходи ще якийсь час. Нормою також вважається спорожнення два рази в день. Друге ідеальний час випорожнення після обіду, приблизно через три години після їжі.

Починаючи практикувати аюрведу, я питав у пацієнтів, чи регулярно вони спорожняють кишечник? Багато з них відповідали «так, регулярно», а потім з’ясовувалося, що вони відвідували туалет кожні 2-3 дні! Але, це ж регулярно! З досвідом практики я змінив своє питання і став з’ясовувати щодня вони відвідують туалет. Тепер ви розумієте чому деякі з них дізнавалися про свою проблему тільки під час аюрведичних консультацій. Більшість людей, які не щодня спорожняють кишечник, думають так, що якщо немає позиву, то це і не запор. Не вірно. Це прихована форма запору. Інші, проводячи в туалеті 20-30 хвилин, читаючи книгу або гортаючи телефон, врешті-решт спорожняють кишечник, також беручи до уваги це запором. Це звичайно краще, ніж взагалі не отримати результат. Але, таке спорожнення також є прихованою формою запору. Ну і нарешті, ті люди, які відразу після їжі відвідують туалет, також не повинні спокушатися. Така робота кишечника також вважається дисбалансом.
Що ж відбувається з фізіологією людини при відсутності щоденного стільця або неповному щоденному спорожненні кишечника? Вата за своєю природою легка, суха і холодна. У природі «легке» природним чином рухається вгору. Але, апана вата в нормі рухається вниз. Коли ж немає ефективної роботи кишечника, вата починає накопичуватися і висушувати слизові і тканини в головному домі. Якийсь час вона не поширюється по тілу. Але, вже на цьому етапі накопичена вата може порушувати функції інших органів, що відповідають за виділення відходів. Це призводить до розладів сечовипускання, менструального циклу, підтримуючи аменорею, дісменорею, олігоменореї, хворобливі місячні, а також формування функціональних кіст яєчників. Також запор не сприятливо впливає на здатність зачати і виносити дитину (фертильність), знижує кількість і активність сперматозоїдів. Крім того, дисбаланс апана вати лежить в основі причинних факторів такого захворювання як геморой.
Коли компенсаторні механізми стримування не виведеної вати слабшають, вата починає рухатися вгору. Досягаючи тонкого кишечника, шлунка, дванадцятипалої кишки і печінки, а це будинок пітти, вата задуває або роздуває травний вогонь. Це ще більше знижує глибину перетравлення їжі, і робота кишечника ще більше посилюється. Виникають бурчання, здуття, метеоризм, кишкові кольки. Холод вати остуджує вогонь, охолоджує печінку і жовчний міхур, призводить до згущення жовчі і крові. Всі ці процеси призводять до формування цілого ряду важких дисбалансів травлення, включаючи таке поширене захворювання як жовчнокам’яна хвороба. Холодна і густа кров досить швидко призводить до злипання солей жовчних кислот, жовчних пігментів, холестерину і шлаків і, як результат, утворення каменів.
Далі вата піднімається в груди – будинок капхи. Тут вона порушує роботу серця і легенів. Може проявлятися біль в серці, аритмія, тахікардія, сухий кашель, задишка, неприємні відчуття за грудиною. Часто люди звертаючись за допомогою до фахівців, не отримують належного результату. При цьому лабораторні та інструментальні дослідження не допомагають визначити причину страждань. По дорозі свого руху вата також порушує роботу щитовидної залози. Піднімаючись все більш вгору, вата проникає в голову, порушуючи при цьому всі мозкові функції. Так можуть проявляти себе безсоння, погіршення пам’яті, головний біль, гіпертензія, запаморочення, хитка хода, непритомність, судоми, шум у голові і вухах, погіршення зору. На тонкому рівні розуму дисбаланс вати дає страхи, тривоги, панічні атаки. Вата остуджує і висушує кров, кровоносні судини, мозкові структури. Густа кров не несе достатньої кількості кисню, судини втрачають еластичність і здатність вільно і швидко змінювати свій просвіт. Хронічне кисневе голодування мозку і утруднене виведення відходів метаболізму – це фізичний механізм виникнення і прояви більшості перерахованих вище дисбалансів.
Такий механізм руху накопиченої вати по всьому тілу. У аюрведою такий процес руху апана вати називається pratiloma, буквально «проти шерсті». Але, на цьому не закінчується патологічне вплив накопиченої і поширилася вати. При цьому вона захоплює за собою не виведені відходи, які по шляху руху включаються в усі метаболічні процеси. І це ще тяжче впливає на здоров’я людини. Виникає хронічна втома, втрачається енергія і легкість, піднімають голову різні хронічні дисбаланси. Наприклад, такий як артрит. На санскриті, мові аюрведи, артрит позначається як amavata, де ама – шлаки, тобто буквально вата, розносить шлаки по всьому тілу, які осідають в суглобах. Також погіршується настрій, слабшають почуття, порушується світосприйняття. Людина відчуває себе нездоровим. Аналітичний підхід в оцінці свого стану, в тому числі з-за безлічі виявлених дисбалансів, не дає результату. І тоді і доктор, і пацієнт часто приходять до помилкового висновку, називаючи це «психосоматикою» …
Що ж робити і як нам бути? Відповідь зрозуміла. Треба якомога ефективніше і швидше направити цю апана вату вниз. У аюрведі це зветься anuloma, буквально «за шерстю». Це призведе до виведення вати з тіла, яка виведе накопичені шлаки і, як мінімум, послабить свій патологічний вплив на організм – формування дисбалансів. Для цього потрібно дотримуватися певних рекомендацій: ранній підйом, краще до 6.00. і, якщо позиву до випорожнення немає, слід його стимулювати – питво гарячої води з часточкою лимона, легкі фізичні вправи (для вати) і більш інтенсивні (для капхи). Ранній сніданок (7.00. – 8.00. – 10-15% від загальної кількості з’їденої їжі за день, потім обід (12.00. – 14.00. – 50-60%) і не пізню вечерю (близько 18.00. – 25-30%). Дуже важливо, щоб обід за обсягом був більше вечері. Коли Сонце в зеніті, а Сонце – це концентроване вираження вогню у Всесвіті, травний вогонь максимально активний. Також важливо і те, що через 15-18 годин після основного прийому їжі формується позив до опорожненію кишечника. І цей період часу як раз потрапляє на ранні ранкові години. Ще одна важлива рекомендація – це виняток їжі в перервах між їжею, тобто виняток перекусів. Наш травний вогонь не може проявляти однакову активність протягом дня. Важливо, щоб до кожного наступного основного прийому їжі він був максимально активним.
Проблема запору безпосередньо пов’язана з активністю jatharagni – травного вогню. Для людей різних конституцій характерний різний за активністю вогонь. Для людей вата конституції характерний нерегулярний травний вогонь, для пітти характерний гострий травний вогонь і для капхи характерний уповільнений травний вогонь. Але, саме нерегулярний і уповільнений травний вогонь дають погану роботу кишечника. Для того, щоб агні був максимально збалансованим необхідно виключати три найважливіших причини, що порушують його активність:
• Вживання здорової і нездорової їжі в змішаному вигляді;
• Вживання занадто мало або занадто багато їжі, або вживання їжі до або після належного часу;
• Вживання їжі до того, як попередня їжа переварилася.
Звичайно, в умовах однієї публікації неможливо дати повні рекомендації. Тим більше, що при цьому потрібно враховувати не тільки природу людини, але і природу дисбалансу, період життя, сезон і багато інших чинників. Для цього звертайтеся за допомогою до фахівців аюрведи. Добре було б, щоб ці знання застосовували не тільки пацієнти, а й лікарі. Їх лікарський досвід від цього тільки б став ефективніше, а практика ще більш успішною.
Бажаю всім здоров’я! Будь ласка, поділіться цією важливою інформацією з вашими друзями і близькими! ”

З чого почати відновлення нормальної функції кишечника і як позбутися Ами – токсинів, що накопичилися в клітинах,  завдяки порушенню вата-доші в тілі? Йога-терапія наголошує на детоксі – очищенні шлунково-кишечного тракту і організму в цілому. Серед відомих ефективних методів – Панчакарма, а також Сахаджи Дгауті Крійя, яку пропонує наш йога-табір “Прана”. https://yogatabir.com.ua/program.html

Після проведення детоксу встановіть здорове меню харчування, згідно вашої конституції (пракріті); здоровий режим дня (підйом, прийом їжі, робота, активність, відпочинок); включіть до ваших активностей йогу і пранаяму. І будьте здорові, без таблеток і лікарень з лікарями!

Хочу з вами
Instagram